Oktawian August
Moderator
Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 622
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Zabrze
|
Wysłany: Nie 13:49, 05 Cze 2011 Temat postu: Sprawa niemiecka po II wojnie światowej |
|
|
a) Układy jałtański i poczdamski zawierały plany okupacyjne dla Niemiec. Ich realizacja zale¬żała jednak od woli politycznej stron okupujących (ZSRR, USA, Wielka Brytania i Francja). Ponieważ koalicja antyfaszystowska nie doszła do konsensusu w sprawie ustroju teryto¬rialnego i politycznego przyszłego państwa niemieckiego, „zimna wojna" odcisnęła swoje piętno na działaniach sprzymierzonych w Niemczech. jedność koalicji antyfaszystowskiej, widoczna jeszcze w 1945 r. (np. proces norymberski.), została zamieniona najpierw na nie¬ufność, a następnie polityczną wrogość okupantów wobec siebie.
b) Kiedy na zachodzie Niemiec postępował proces demokratyzacji i scalania stref okupacyj¬nych (Bizonia-Trizonia — 1947-1949), na wschodzie następowała sowietyzacja społeczeń¬stwa i wprowadzanie stalinowskiej odmiany demokracji z jedyną istniejącą partią (SPD- komuniści).
c) W V 1948 r., w związku z przeprowadzoną w zachodnich strefach okupacyjnych reformą walutową wywołującą potężną inflacją w Niemczech wschodnich, Rosjanie zdecydowali się zablokować Berlin Zachodni. Dzięki utrzymaniu mostu powietrznego blokada trwająca rok okazała się nieskuteczna. Przyspieszyła jednak ostateczny podział Niemiec. W IX-X 1949 r. ukształtowały się dwa państwa niemieckie: demokratyczno-federalna o liberalnej gospo¬darce NRF i ludowo-socjalistyczna ze stalinowską władzą NRD.
Post został pochwalony 0 razy
|
|